Damašek je po 7 letech zcela pod kontrolou syrské armády

0

Poprvé od začátku povstání v Sýrii v roce 2011, ze kterého se brzy stal džihád, je hlavní město Sýrie, Damašek, plně pod kontrolou syrské armády.

Damašek byl po celou dobu od zahájení bojů centrem prudkého konfliktu, kdy na jedné straně stáli syrští vojáci věrní prezidentu Assadovi, ochránci syrských křesťanů a sekulárního způsobu života, a na straně druhé různé rebelské skupiny, které byly většinou tvořeny islamisty. Ty konečně bojovaly i mezi sebou. To byl a je případ různých odnoží Al-Kajdy, které válčily s Islámským státem.

Díky vstupu Ruska do konfliktu se syrské armádě podařilo tlak těchto džihádistů zastavit a postupně přejít do protiofenzívy. Teroristé byli postupně vytlačeni, až zůstala jen menší enkláva na jihu města v táboře Yarmouk, která byla pod kontrolou Islámského státu.

Sýrie 19.května přistoupila na vyjednávání a druhý den teroristé z IS a jejich rodiny směli Damašek opustit směrem do pouštní oblasti Badiya. To uvolnilo ruce tisícům syrských vojáků, kteří mohou přejít do útoku proti islamistům na jihu země.

Komentáře

komentáře