Soud v Německu odmítl vzít znovu do vazby katalánského vůdce Puigdemonta

0

AP – Německý soud dnes odmítl žádost prokuratury, aby byl bývalý katalánský vůdce Carles Puigdemont vzat znovu do vazby a čekal na vydání do Španělska.

Puigdemont byl německou policií zadržen 25.března poté, co do země přijel autem z Dánska. Španělsko na něj vydalo evropský zatykač a chce ho dostat do země kvůli obvinění z rebelie a zneužití veřejných fondů. To vše kvůli referendu, ve kterém Katalánci rozhodli o své nezávislosti na Španělsku.

Byl propuštěn 6.dubna poté, co soud rozhodl, že za rebelii vydán být nemůže. Ale prokuratura ve Schleswigu tvrdí, že díky novým informacím od španělských úřadů to možné bude.

Zmiňují videa, na kterých je vidět násilí vůči španělské policii, a tvrdí, že obvinění z rebelie je srovnatelné se dvěma trestnými činy německého práva, zradou a výtržnictvím. Přitom většina násilí vzešla právě ze strany policie a pokud to bylo i obráceně, muselo to být v sebeobraně.

Prokuratura na základě těchto argumentů požadovala jeho umístění do vazby. Soud s tím ale nesouhlasil a žádost zamítl.

Puigdemont zůstal na svobodě a musí se každý týden hlásit na policii. Žije v Berlíně, kde často přijímá své katalánské politické spojence. Jeho vydání do Španělska nicméně ještě není uzavřené.

Komentáře

komentáře