Identitáři si v Praze před francouzským velvyslanectvím připomněli smrt Dominique Vennera

0

Čeští identitáři se v pondělí sešli v Praze na Velkopřevorském náměstí, kde sídlí francouzské velvyslanectví, aby uctili památku francouzského pravicového intelektuála Dominique Vennera, který před pěti lety spáchal na protest proti muslimské migraci do Evropy sebevraždu. Venner tehdy v Paříži vstoupil do katedrály Notre Dame a zastřelil se. Krátce před svou smrtí napsal dopis, ve kterém varoval, že “hrozba afro-arabské migrace zcela vytlačí populaci Francie i Evropy”.

Marine Le Pen tehdy ihned po jeho smrti napsala: “Všechen náš respekt Dominique Vennerovi, jehož finální gesto, nesmírně politické, bylo pokusem probudit francouzský lid.”

Aktivisté ke své akci zveřejnili následující prohlášení:

Aktivisté Generace Identity si v pondělí 21. května, stejně jako předchozí léta, připomněli výročí smrti Dominique Vennera. Přesně před pěti lety totiž tento velký Francouz a Evropan dobrovolně ukončil svůj život. Učinil tak symbolicky v pařížské katedrále Notre Dame, které po právu přikládal nesmírný význam pro identitu svého národa.

Podobně jako český student Jan Palach v roce 1969 či jako japonský spisovatel a básník Jukio Mishima o několik let později chtěl i Dominique Venner svým činem vyburcovat svůj národ (a ve Vennerově případě celou Evropu) z letargie. Jeho čin nebyl projevem zoufalství, nihilismu nebo snad zbabělosti. Byl protestem proti sebevraždě a úpadku Evropy, které Dominique dlouho pozoroval, a které, bohužel, jak musíme poznamenat, stále pokračují.

Pro identitárně smýšlející Evropany se Dominique Venner stal symbolem. V době plné materialismu, malosti a prospěchářství ukázal, co znamená být mužem, kterému záleží na osudu svého národa a civilizace, a který ví, co je smysl pro čest.

Komentáře

komentáře