Vysoký představitel EU varoval Izrael: “Trump tu nebude věčně”

0

Izraelská média informovaly, že vysoký představitel EU vydal v úterý varování, aby Izrael EU neznevažoval. Politika prezidenta Trumpa může být prý změněna stejně rychle, jako ta jeho předchůdce Obamy, který spíše podporoval Palestince.

“Trump nebude prezident navždy,” citovala evropského úředníka izraelská televize. “Tak jako si nikdo nepředstavoval, že Obamův odkaz může být smazán tak rychle, to stejné se může stát i druhé straně.”

“Neměli byste znevažovat Evropu. Podívejte se na čísla. Jsme stále vašimi největšími obchodními partnery. Nechápete, že jsme pod obrovským tlakem veřejnosti proti Izraeli,” měl představitel EU dodat.

Spor mezi EU a Izraelem vyvolala nedávná reakce Izraele na pokusy Palestinců proniknout přes jeho hranice kvůli přemístění US ambasády do Jeruzaléma. Izraelští snajpři do masy neozbrojených lidí stříleli bez rozdílu a okolo 50 lidí zabili a přes 1000 zranili. Jak zastánci tak odpůrci této reakce používají velmi emotivní argumenty.

Zastánci izraelské reakce tvrdí, že většina mrtvých byli členové Hamasu. Ten má ale kromě vojenského křídla i politické křídlo a jde fakticky o politickou stranu. Člen Hamasu se automaticky nemusí rovnat ozbrojený bojovník. Zastánci ovšem tvrdí, že kdyby se této mase lidí podařilo přes hranici dostat, že by na Izraelcích spáchali masakr. A s tím se dá těžko polemizovat, protože k překročení hranice nedošlo.

Naopak odpůrci reakce Izraele tvrdí, že šlo o pouhý protest a reakce Izraele byla nepřiměřená.

A zatímco část světa a EU vyzvala k vyšetření události, USA toto vyšetřování v OSN zablokovaly, a Maďarsko, Rumunsko a Česká republika se postavily proti.

Jaký je skutečný postoj světa lze soudit jen z nemnoha zdrojů. Podle dostupných průzkumů veřejného mínění je Izrael po Severní Koreji druhou nejvíce nenáviděnou zemí světa.

Komentáře

komentáře