Domů Domácí fronta Co skutečně stojí v Marakéšské deklaraci, o které se dnes debatovalo ve...

Co skutečně stojí v Marakéšské deklaraci, o které se dnes debatovalo ve Sněmovně?

0

Při dnešním jednání Sněmovny si SPD prosadila debatu o Marakéšské deklaraci, jejíž podpis hnutí ANO bagatelizuje a popírá. Buď se ze strany ministra vnitra Metnara stala politická chyba, a vláda se ji teď snaží minimalizovat, nebo jde o skutečný vládní program, který se vláda snaží zamlžit. Místo dohadování a spekulací je dobré se na Marakéšskou deklaraci přímo podívat a důležité pasáže si přeložit. Je ke stažení na stránkách Evropské komise.

Deklarace má celkem osm stran, a kdo chce, může si ji přečíst slovo od slova. Středoevropan vybere jen ty relevantní pasáže.

Dokument v prvé řadě nemluví o tom, že by migrace z Afriky měla být zastavena. Naopak. Má být řízena a podporována. Tzv. akční plán pro následující dva roky zahrnuje mimo jiné tyto body.

V Doméně 2, která má název Legální migrace a mobilita, se píše o “potřebě povzbudit a posílit cesty běžné migrace… a propagovat pohyb některých kategorií cestujících (obchodníků, mladých profesionálů a vědců).”

Takzvaný Článek 3 zde přímo mluví o “Podpoře běžné migrace a cestování, zvláště mladých lidí a žen, mezi Evropou a Afrikou.” A dále o “založení výměnných sítí mezi institucemi a pracovními agenturami v Evropě a Africe,” které prý mají využít dovednosti mladých migrantů. Zvláštní důraz má být kladen na ženy a mladé lidi.

Článek 9 mluví o snadnějším vydávání víz.

Zatímco předchozí řádky mluvily o podpoře legální migrace, což je jiný výraz pro ekonomickou migraci, deklarace zmiňuje i žadatele o azyl. Článek 5 a 6 mluví o podpoře jejich ochrany a integrace v hostujících zemích. Samozřejmě se nejedná o Španěly utíkající do Maroka, ale přesně naopak.

Článek 7 hovoří o boji s pašováním lidí. Nicméně v článku se již o lidech, kteří byli někam propašovaní, mluví jako o obětech, které potřebují ochranu. Zapomíná se na to, že tito lidé chtěli být někam propašováni. Nebyli uneseni ze své vesnice a nebyly jim pašeráky ukradeny peníze. Za svou cestu si zaplatili, protože se do Evropy chtěli dostat. Tito lidé nejsou obětmi.

A konečně Doména 5 hovoří o návratu migrantů do jejich zemí. Státy mají zefektivnit prostředky vzájemné pomoci při identifikaci imigrantů, ale státy mají v jejich případě preferovat jejich dobrovolný návrat do zemí původu s ohledem na jejich “lidská práva, důstojnost a bezpečí”. Tedy kdo jednou do Evropy přijde, a bude zde chtít zůstat, domů se již zřejmě nevrátí.

Co si o Marakéšské deklaraci myslet?

Středoevropan o podobných jednáních již psal. Jen se zatím netýkala České republiky. Plány, jak do Evropy ročně dostat milion afrických migrantů, už se nějaký čas projednávají. Aktivní v nich byla hlavně Francie a Německo, ale i další země.

Už v listopadu Středoevropan citoval rozhovor s prezidentem Evropské komise Junckerem, který řekl, že “pokud nenabídneme legální způsoby migrace do Evropy a v Evropě, budeme ztraceni.” Podle Junckera Evropa Afričany potřebuje a nyní se různými způsoby bude pracovat na tom, jak je sem dostat. Termín masová a nelegální migrace zní děsivě, tak se prostě otevřou dveře té legální.

Jak Marakéšská deklarace jasně říká, má se podporovat migrace mladých lidí. Těm se tedy bude vycházet vstříc zakládáním různých tréninkových programů, které půjdou jakoby z peněz Evropské unie, ale ve skutečnosti je zaplatíme my všichni. Babiš, nebo někdo jiný, nám v televizi emotivně vysvětlí, že “těch pár africkejch kluků nás snad nerozhází” a kluci zatím budou něco studovat nebo se zapracovávat v “zaměstnáních, které líní Češi nechtějí dělat”. V zájmu jejich lidských práv budou následně pozvány jejich rodiny, to je přeci humánní, a když už je tu máme, tak si je tu necháme. Ne? A další rok nová várka Afričanů.

Tak nějak bude Marakéšská deklarace vypadat v praxi.

 

Komentáře

komentáře