Přelomový rozsudek ve věci Trump vs. Twitter. Dočkáme se svobody slova?

0

Soudce v New Yorku ve středu rozhodl, že prezident Trump nesmí na sociální síti Twitter blokovat lidi, kteří s ním nesouhlasí, protože to je proti Ústavě. Americká ústava ve svém Prvním dodatku chrání svobodu slova. A protože Twitter není podle zákona soukromá společnost, ale veřejné fórum, platí zde První dodatek stoprocentně.

Jenže zatímco liberální média s velkou slávou výsledek rozsudku vytrubují jako “záchranu demokracie”, co s uživateli, které blokuje přímo Twitter? Na internetu už kvůli tomu ovšem začala šeptanda, která hodlá přerůst ve velikou bouři.

Fakta jsou taková, že prezident Trump Twitter využívá k prezentací nejen svých názorů, ale i různých prezidentských rozhodnutí. A to i několikrát za den. Je to ten dosud nejpřímější kontakt, který americký prezident s lidmi měl. Twitter, stejně jako Facebook, je v podstatě veřejný prostor, jen ne tolik osobní.

Pokud chceme, představme si, že Trump denně vyjde na náměstí mezi lidi a tam jim oznámí nějaký svůj postoj, a zase odejde. Někteří lidé mu zatleskají (to jsou tzv.lajky), někteří zaskřípou zuby a něco na něj pokřikují. Trump se rozhodl eliminovat ty, kteří křičí až moc, a na svém Twitteru je blokuje. Soud se vypořádal s tím, že Twitter není prezidentův soukromý prostor, ale veřejný prostor, a Trump v něm nemůže omezovat svobodu slova jiných.

A teď se dostáváme k jádru věci. Rozhodnutí, které je namířeno proti Trumpovi, totiž může mít dalekosáhlý dopad pro svobodu slova pravicových lidí. Ti jsou totiž Twitterem diskriminováni a jejich účty jsou blokovány a mazány. Nejznámější obětí čistky Twitteru z poslední doby je třeba anglický aktivista Tommy Robinson. Pokud soud zakázal Trumpovi blokovat lidi, se kterými nesouhlasí, protože to odporuje Prvnímu dodatku, neplatí stejné pravidlo pro společnost Twitter? Mělo by.

Dá se očekávat, že minimálně někteří poškození uživatelé Twitteru nyní podají žalobu. Americké právo funguje na základě precedentu, proto by měla mít jejich žaloba naději na úspěch. A možná, že se my, pravicoví lidé a nacionalisté, konečně dočkáme na Twitteru – tomto veřejném fóru pro všechny názory – svobody.

Komentáře

komentáře