Slušní lidé zveřejnili video ze svého protestu proti urážející divadelní hře

0

Aktivisté brněnské skupiny Slušní lidé se včera osobně účastnili představení hry “Naše násilí a vaše násilí”. Jedná se o chorvatské dílko, které podle informací Divadelního světa “zpochybňuje nejen situaci ve světě, zpochybňuje Evropu jako celek, její exkluzivitu a izolaci zároveň” a jehož tvůrci se ptají, zda “jsme si vědomi, že naše bohatství závisí na tisícovkách mrtvých na Blízkém Východě?”

Důležitým momentem této hry je scéna, ve které má postava Ježíše Krista znásilnit muslimku. Jak se ale ukázalo, nešlo o jedinou kontroverzi.

Kvůli hře od prvních informací o jejím uvedení protestovali mnozí. Někteří se zlobili kvůli tomu, že Ježíš, který na rozdíl od jiného proroka nikdy nikomu neublížil, má být vyobrazen jako sexuální násilník, a vadilo jim, že je tak napadáno křesťanství. Jiní šli hlouběji a naráželi na to, zda by si tito umělci troufli ve stejné roli vyobrazit Mohameda. Další si zase stěžovali, že uvedení této hry je financováno z kapes daňových poplatníků.

Nebylo tedy divu, když se při včerejším uvedení hry v divadle Husa na provázku, které nebylo nikdy známé jako místo národního obrození, objevili protestující. Někteří z nich si dokonce na představení koupili lístky a usedli v sále. Slušní lidé z tohoto protestu zveřejnili video. Jak poznamenal šéf Slušných lidí Zdeněk Pernica, jeviště se rozhodli zahradit svými těly ve chvíli, kdy měla jedna z učinkujících ze svého přirození vytáhnout českou vlajku. “V okamžiku, kdy jedna z provokatérek vytáhla ze svého přirození českou vlajku, vyjádřili jsme svůj nesouhlas. Tak, jak by to udělal každý slušný člověk.”

A tak je to v pořádku. Tvůrci hry a její protagonisté mluvili o tom, že chtějí vyvolat dialog. Tak tady ho mají. Slušní lidé zvolili tuto formu protestu, nikoho nenapadli, nikoho neuráželi. Pokud by šlo o krajně levicový protest, létaly by minimálně kameny. V případě islámských teroristů bomby. Slušní lidé se jen nenásilně pokusili hru přerušit, ve chvíli, kdy šla veškerá slušnost na jevišti stranou.

Komentáře

komentáře