Video: Američtí policajti zbili na pláži bílou ženu. Černoši si v diskusích stěžují, že jí nezastřelili

0

Americká policie je historicky brutální instituce. Někteří aktivisté a příslušníci nebílých etnik z toho často dělají rasový problém, ale fakt je ten, že americký policista moc nerozlišuje, jestli zmlátí černocha nebo bělocha. Což je konečně i případ některých českých policistů.

Dívka jménem Lexy Hewitt zveřejnila na Twitteru video, které pořídila při ležení na pláži v New Jersey. Je na něm vidět, jak se postupně tři policisté vrhají na ležící bílou ženu a jeden ji i tluče do hlavy pěstí. Jak autorka videa napsala v komentáři, žena se měla podrobit dechové zkoušce na přítomnost alkoholu, což provedla s negativním výsledkem, a následně po ní policisté chtěli jméno, což odmítla s tím, že pro to není důvod.

V tu chvíli se jí policisté pokusili zatknout a žena se tomu rozhodla bránit. V USA totiž existuje důležitý precedent Plummer vs.State, a také Wilson v. State, který občanům umožňuje vzdorovat nezákonnému zatčení s použitím nadměrného násilí, což je tento případ. Žena proti třem chlapům samozřejmě neměla šanci, ale odmítla se nechat spoutat a omezit na své svobodě jen proto, že si to nějací tři “fízlové” usmysleli. Případ bude mít nyní jistě dohru. Video již vidělo téměř 5 milionů lidí.

Některé lidi ale netrápí ani tak policejní násilí, jako fakt, že žena nebyla při policejním zákroku zastřelena. To se v Americe často stává a obětí jsou často i bílí lidé. Ale jejich případy nejsou liberálními médii tak medializované, a tak se veřejnost často dozví jen o zastřelených neozbrojených černoších. V diskusi pod videem se objevují zcela vážně myšlené dotazy, proč policie ženu nezastřelila a domnívají se, že důvodem je to, že je bílá. Jak chce někdo s takovými každodenními případy rozdělené společnosti mluvit o něčem, jako je “americký národ”?

Komentáře

komentáře