Imigranti objevili novou trasu do Itálie. Během 48 hodin jich dorazily 2000

0

Po období relativního klidu začínají afričtí imigranti znovu připlouvat do Itálie ve vysokých počtech. Místo Libye, odkud se již fakticky nedá vyplout, volí cestu z Tuniska. Jen během víkendu jich na Sicílii a Sardínii dorazily dva tisíce.

Během posledních čtyř let byla Libye hlavním místem odjezdu pro ty africké migranty, kteří se snaží do Itálie dostat po moři. Úspěšně jich takto dorazilo asi 600 tisíc. Pašeráci lidí využívali bezpečnostního vakua, které díky ozbrojenému konfliktu v Libyii vzniklo, a také neexistence jedné vlády.

Nicméně od loňského léta se počet migrantů výrazně snížil. Bylo to díky tomu, že Itálie s Libyí uzavřela dohodu, díky které financovala výcvik a vybavení její pobřežní stráže, která migrantské bárky začala vracet z moře zpět do Libye. A to ještě dřív, než se tyto lodě mohly dostat k plavidlům Sorosových neziskovek, které je od libyjských břehů dostávaly do Itálie.

Sorosovy lidé zareagovali podáním žaloby u Evropského soudu pro lidská práva kvůli tomu, že spolupráce italské vlády a libyjské pobřežní stráže prý vystavuje migranty vracené zpět do Afriky nelidským podmínkám, bití, znásilnění a hladovění. Jádrem žaloby je událost z listopadu 2017, při které libyjská pobřežní stráž přerušila snahu “Sorosovy lodě” zachránit 130 migrantů z potápějící se lodi.

Díky tomu se každopádně počty příchozích migrantů dařilo snižovat. Zatímco v roce 2016 se jich do Evropy v prvních pěti měsících přeplavilo 188 tisíc, letos ve stejném období jen asi 25 tisíc. Nová trasa z Tuniska by tyto dobré výsledky mohla znovu zhatit.

Komentáře

komentáře