Soud zrušil zákaz informovat o Tommyho případu. Venku jsou detaily

0

Jak Středoevropan informoval, společně s uvězněním Tommyho Robinsona na 13 měsíců během několika hodin od jeho zatčení, soud v Leedsu vydal zákaz britským médiím informovat o jeho případu. To se fakticky rovnalo vymazání Tommyho Robinsona v duchu románu 1984.

Soudce, který jej poslal do vězení, argumentoval tím, že Tommy soud s 28 pakistánskými pedofily ovlivňuje, a mohl by zavinit, že se soud bude muset opakovat, což by britské daňové poplatníky prý stálo stovky tisíc liber. Každý soud je ale ve svém průběhu sledován veřejností a médii, a pokud jde o společensky zásadní téma, plní detaily procesu hlavní stránky novin. Proč zrovna v případě Tommyho to vadí?

Noviny LeedsLive soudní zákaz medializace soudně napadly a soudce dnes souhlasil s jeho zrušením. Noviny LeedsLive tak byly první, které o Tommyho případu mohly obsáhle napsat.

Tommy je několikrát soudně trestán a je v podmínce za pohrdání soudem kvůli své účasti na přelíčení s jiným pedofilním gangem.

U soudu přiznal vinu. Jeho advokát řekl, že Tommy po uvědomění následků svého chování cítí hlubokou lítost. Tommy si prý byl vědom, že v případě soudního stání s gangem platí omezení, ale byl přesvědčený, že pokud na kameru přečte to, co již vyšlo v novinách, že o nic nejde. Prý neříkal nic, co by mohlo přelíčení negativně ovlivnit.

Advokát také dodal, že Tommy byl při svém předchozím odsouzení terčem napadení a na jeho “hlavu” byla vypsána odměna. Vězňům byly nabídnuty drogy nebo mobilní telefon, pokud Tommyho zabijí.

Soudce řekl, že respektuje svobodu slova. Je to podle něj nejdůležitější právo, které lidé mají. S těmito právy ale prý přicházejí i povinnosti toto právo projevovat v mezích zákona.

“Musíte pochopit, že se nesnažíme zabránit zveřejnění. Jen jej posouváme, aby byl soud (s Pakistánci) spravedlivý.” Když pak Tommymu, který je otcem tří dětí, uložil trest, řekl: “Lidé musejí chápat, že když poruší nařízení soudu, čekají je velmi vážné následky.”

Komentáře

komentáře