Assad vzkázal Američanům, aby odešli ze Sýrie

0

Reuters – Syrský prezident Assad řekl, že by se Spojené státy měly poučit z Iráku, a odejít ze Sýrie. Slíbil, že obnoví vládní kontrolu nad územím ovládaném Američany podporovanými milicemi ať už skrze vyjednávání nebo silou.

V rozhovoru s Russia Today prezident řekl, že vyjednávání se Syrskými demokratickými silami, kde dominují Kurdové, již začalo. Pokud prý vyjednávání k ničemu nepovede, je Sýrie připravena území, které tyto milice ovládají, dobýt silou. S Američany, nebo bez nich.

“Přišli do Iráku bez právního základu a podívejte, jak to s nimi dopadlo. Musejí se poučit. Irák není výjimka a Sýrie není výjimka. Lidé cizince v tomto regionu už nebudou přijímat,” řekl.

Na tvrzení Donalda Trumpa, který jej nazval “zvířetem Assadem”, zareagoval: “Jste to, co říkáte.”

Assad vytrvale odmítá, že by jeho vláda stála za chemickými útoky, které vyvolaly údery amerických letadel. Podle Assada Sýrie takové zbraně nemá a ani není v jejím zájmu je používat.

Assad se dá považovat za vítěze války, která začala v roce 2011, kdy nakonec díky pomoci Ruska a Iránu, ale i USA, dokázal islamistické síly porazit. Jejich zbytky stále ještě ovládají velké území především u hranic s Irákem. Pod kontrolou Sýrie není ani hranice s Tureckem a Jordánskem.

Na otázku, jak chce Sýrie zastavit izraelské útoky proti svým vojenským objektům, Assad řekl: “Jedinou možností je zlepšení naší vzdušné obrany. To je jediné, co můžeme dělat, a také to děláme.” Syrská vzdušná obrana je prý nyní díky Rusku mnohem silnější.

Komentáře

komentáře