Parlament v Dánsku většinou schválil zákaz burek a nikábů. Za porušení hrozí jen pokuta

0

Většina dánského parlamentu schválila zákaz tradičních islámských oděvů pro ženy, jako je burka nebo nikáb, které zcela zakrývají osobu, která se v šatech skrývá. Dánská vláda tvrdí, že zákaz není zaměřen na žádné konkrétní náboženství a netýká se šátků, turbanů nebo jiných pokrývek hlavy.

Dánsko se svým rozhodnutím přidalo k takovým zemím jako je Francie, Holandsko, Bulharsko, Belgie, Německo a části Švýcarska.

Vláda během dlouhého jednání o zákonu vyřadila možnost, aby byli hříšníci, či hříšnice potrestáni vězením. Místo toho jim bude hrozit finanční postih. Prvotrestané čeká pokuta 1000 dánských korun. V případě opakovaných prohřešků se ale tato pokuta může znásobit až osmkrát. Kdokoliv, kdo bude zahalení po někom vynucovat silou, nebo hrozbami, může skončit ve vězení až na dva roky.

Policie by na ulicích ze zahalených žen neměla roušky strhávat. Pokud prý osoby budou bydlet blízko místa zadržení policií, budou poslány domů. V jiném případě budou odvedeny na policejní stanici, kde si pro ně může přijít rodinný příslušník.

Proti zákonu už protestovala evropská pobočka Amnesty International.

Komentáře

komentáře