Americká armáda v roce 2017 zabila nejméně 499 civilistů

0

Americké ministerstvo obrany, tzv.Pentagon, oznámilo Kongresu, že výsledkem různých vojenských operací bylo v roce 2017 zabito 499 civilistů.

Při operacích v Iráku, Sýrii, Afghanistánu a Jemenu bylo dalších 169 civilistů zraněno. Pentagon dále oznámil, že nemá žádné důvěryhodné zdroje o civilních ztrátách v Somálsku nebo Libyi.

Nicméně zpráva přiznává, že ještě zbývá zpracovat více než 450 reportů, což znamená, že počet obětí bude pravděpodobně vyšší. Zpráva hovoří jak o leteckých úderech, tak o pozemních operacích.

Během prvního roku Trumpovy administrativy došlo k nárůstu leteckých úderů v Afghanistánu, Iráku, Sýrii, Jemenu a Somálsku, zatímco v Libyi se jejich počet snížil.

V roce 2017 došlo v Afghanistánu k 4361 úderům oproti 1337 v roce 2016. Počet úderů v Iráku a Sýrii dosáhl v roce 2017 počtu 39577 zatímco rok předtím to bylo 30743.

“I přes nejlepší snahu amerických sil jsou civilní ztráty tragické, ale někdy nevyhnutelné následky bojových operací,” stojí ve zprávě. “To platí zejména pro boj v městských oblastech proti skupinám jako ISIS a Al-Kajda, které si berou civilisty jako štíty, a jejichž taktika zahrnuje záměrně ohrožení životů nevinných.”

Nestátní organizace ovšem tvrdí, že počet mrtvých civilistů v boji s IS je mnohem vyšší, což Pentagon nepopřel a upozornil na rozdílný typ zdrojů a zpracování informací.

Komentáře

komentáře