Domů Svět Pittsburgh je nejvíce bílé velkoměsto v USA. Zároveň bylo označeno za nejlepší...

Pittsburgh je nejvíce bílé velkoměsto v USA. Zároveň bylo označeno za nejlepší město k životu.

0
Pittsburgh

Pittsburgh v Pennsylvánii je staré koloniální město, které vzniklo na místě bývalé francouzské pevnosti Fort Duquesne, kterou po Francouzsko-indiánské válce nahradila pevnost Fort Pitt. Doba, kdy bílá populace města tvořila 90 procent, již sice dávno minula, ale i dnes tvoří bílí lidé ve městě s 1,7 miliony obyvatel téměř dvě třetiny. A to je dost. Ve většině velkých amerických měst je to obvykle méně než polovina.

Toto město se objevilo na téměř samém konci seznamu velkých amerických měst, které jsou málo rasově rozmanité. Dlužno dodat, že tvůrci seznamu se chovali poctivě, a za málo rozmanité označují i města s většinovou černošskou populací. Obyčejně se za nízkou diverzitou skrývá jen cokoliv, co je většinově bílé.

Co se v v diverzitě měst měří? Je to etnická rozmanitost – čím více etnik, tím větší diverzita; lingvistická rozmanitost- čím více jazyky se mluví, tím větší diverzita; diverzita místa narození – čím víc lidí se narodilo jinde, než v onom městě, tím větší diverzita.

Za nejvíce rozmanité velkoměsto v USA je označováno Jersey City. Bílí zde tvoří méně než čtvrtinu obyvatel a ve městě žijí snad všechny národy světa.

Ale zpět k Pittsburgu. Toto nejméně rasově rozmanité město, respektive nejvíce bílé velkoměsto v USA, bylo označeno jako nejlepší město k životu. A to dokonce hned několikrát. Je to náhoda?

Hodnotí se náklady na život, míra kriminality a kulturní možnosti. Svou roli může hrát i to, že Pittsburgh má nejvíce barů a hospod na počet obyvatel. Ale ten pravý důvod bude jinde. Skutečně nejméně rozmanitým velkoměstem v USA je totiž Detroit, kde jsou dominantní skupinou černoši (90 procent). A Detroit je vše, jen ne město dobré k životu.

Detroit

Komentáře

komentáře