Nejvyšší soud v USA podpořil pekaře, který odmítl upéct dort pro gaye

0

Zásadní rozhodnutí pro svobodu projevu přinesl Nejvyšší soud v USA, který po několika letech částečně rozsekl kauzu neupečeného svatebního dortu pro dvojici homosexuálů.

V roce 2012 přišli Charlie Craig a David Mullins do pekařství pana Jacka Phillipse a požádali o výrobu dortu pro svou svatbu. Phillips je ale křesťan a nepeče dorty s tématy, které odporují jeho náboženství. Tedy nedělá dorty pro Halloween, oslavy rozvodů a stejně tak odmítl upéct dort pro gaye. Ti dva mohli jít někam jinam – v tržní společnosti se vždy najde někdo, kdo se neřídí zásadami a jedinou zásadou je pro něj zisk – ale oni se rozhodli Phillipse žalovat pro diskriminaci.

Případ se od té doby táhne a ani po dnešku se nezdá, že je u konce. Phillips byl totiž dříve shledán vinným komisí pro lidská práva v Coloradu. A soud dnes rozhodl, že tato komise porušila Phillipsova práva podle prvního dodatku. Tedy právo mít jako věřící člověk svůj specifický postoj k homosexualitě.

Soud dnes nerozhodoval o tom, zda business smí odmítnout servis pro homosexuály. Rozhodnutí v této věci, jejíž součástí je i podobný případ květinářky, která ze stejných důvodů odmítla vyrobit homosexuálům kytici, musí teprve padnout. Ale po dnešním rozhodnutí je to na dobré cestě.

Lidé by měli mít právo si svobodně vybrat, s kým se chtějí stýkat ať už v osobním, nebo pracovním životě.

Komentáře

komentáře