Londýnské gangy jsou stále organizovanější a méně anglické

0

Londýnské zločinecké gangy jsou stále lépe organizované, nelítostné a motivované profitem z prodeje drog. Některé gangy dokonce uzavírají podobné aliance, tak jako v obchodě funguje model frančízy. Analýzu jejich existence vypracovala London South Bank University.

“Prvním hlavním rozvojem je vznik organizovanějšího a nelítostnějšího operačního modelu založeného na trhu s drogami a řízeného touhou po zisku,” tvrdí autoři studie.

“Tento zvyk orientovaný více na business změnil význam teritorií. Namísto emočního smyslu patřit do nějaké oblasti, která musí být chráněna, je teritorium vnímáno jako trh, který je třeba bránit.”

Výzkum svou roční studii zaměřil na gang “Mali Boys”, čtyřicetičlenou skupinu ze severovýchodního Londýna z oblasti Waltham Forest, která má jen tento rok na svědomí tři zabití. Starší členové gangu jsou etničtí Somálci, ale mladší, včetně dětí, jsou z různých prostředí.

“Mali Boys jsou hodně zapojeni v dodávání drog a mají pouliční reputaci násilné a obávané skupiny, ze které mají ostatní strach,” tvrdí zpráva. “Vedou nový ekonomicky orientovaný operační model a moc je nezajímá teritoriální rivalita, tedy jen do té doby, dokud nejde o ochranu jejich drogového trhu.”

“Mali Boys jsou nejvíce obchodně orientovaní, nejvíc násilní a nelítostní ze všech gangů, ale také nejvíce konspirativní, pracující tvrdě na tom, aby zůstali anonymní.”

Zdroj, který studie použila, tvrdí, že Somálci uzavřeli alianci s jinými gangy v oblasti, aby maximalizovali pokrytí svých drogových produktů.

“Je to téměř jako frančíza, jako McDonald. Mali Boys mají velice efektivní pyramidovou strukturu, obchodní plán, ale místo burgerů prodávají tvrdé drogy a marihuanu.”

V Londýně je asi 250 gangů, které mají okolo 4500 členů. Jen ve Waltham Forest je jich aktivních 12. A protože Londýn už jim nestačí, posouvají se i do okolních měst.

Gangy také využívají dívky k transportu drog, protože nejsou tak nápadné, a také protože policistek, které by je mohly na ulici rutinně prohledat, je málo.

Někteří dealeři nejsou starší než 12 let a součástí života gangu je stále častěji sexuální vykořisťování.

Studie nakonec také varuje, že existují potenciální vazby mezi gangy a teroristickými sítěmi, protože oba světy sbírají své rekruty ze stejného prostředí. Džihádisté jsou poměrně úspěšní s bývalými členy gangů, protože jim nabízejí to samé, co je předtím dostalo ke gangu – pocit moci a násilná identita, která jde proti establishmentu.

Komentáře

komentáře