EU zvažuje stavbu táborů pro žadatele o azyl mimo EU

0

Proti vůli lidu nelze bojovat donekonečna. Propad systémových stran v mnoha zemích Evropy a výsledky veřejného mínění daly vůdcům Evropy jasně najevo, co si lid přeje. S tím, že společná azylová politika je neprosaditelná, se začíná hovořit o umístění migrantů v táborech mimo EU.

Vlády Rakouska a Dánska jsou mezi těmi, které chtějí vytvořit systém, který by nabízel ochranu lidem v místech neatraktivních pro pašeráky lidí.

Dánský vůdce Lars Lokke Rasmussen v Kodani v úterý řekl, že tábory ve třetích zemích budou mít silný odstrašující efekt na potenciální žadatele o azyl, pokud budou vedět, že když bude jejich žádost zamítnuta, budou deportováni.

Projekt, který zapojí i Německo a Holandsko, by budoval tábory v Evropě, ale mimo EU, v nějaké “nepříliš atraktivní zemi”.

“Bude to v zemi, která není na seznamu migrantů nebo pašeráků jako preferovaná destinace,” řekl Rasmussen. “Podle rozhovorů s dalšími evropskými lídry bychom měli být schopni učinit první krok tento rok.”

Po středečních hovorech v Bruselu oznámil rakouský kancléř Sebastian Kurz, že tábory budou řešením “obchodu s azylem”, při kterém azylanti nelegálně procházejí několika zeměmi a vyberou si jednu z nich, kde požádají o azyl.

“Tak by to být nemělo,” řekl a dodal, že Rakousko se chce během svého šestiměsíčního prezidentství EU věnovat zabezpečení externích hranic.

Někteří zatvrzelci jsou ale stále proti. Německá kancléřka Merkelová žádá, aby evropské hranice zůstaly otevřené, stejně jako právo na azyl. Odmítá, že by uzavření námořní hranice bylo řešení, a že jediným řešením je pracovat na “příčinách migrace” a vytváření příležitostí pro lidi z třetího světa.

Komentáře

komentáře