Setkání Trumpa s Kimem v Singapuru ohlídají obávaní Gurkhové

0

Jednu z nejdůležitějších státnických schůzek, která se právě odehrává v Singapuru, ohlídá jednotka obávaných nepálských válečníků.

Američané i Severokorejci si vezou vlastní ochranku, ale zajištění bezpečnosti je především na Singapuru. Ten použává služby nepálských Gurkhů. Gurkhové v hnědých baretech, neprůstřelných vestách a se samopaly, budou zítra klíčovým bodem ochrany setkání Donalda Trumpa a Kim Čong Una.

Setkání, které má vyřešit problémy korejského poloostrova, proměnilo Singapur v pevnost. Městem projíždějí pancéřované americké limuzíny a severokorejská ochranka je vidět v poklusu vedle Kimova Mercedesu.

Gurkhové jsou součástí singapurské policie od roku 1949 a jsou přítomni u všech hlavních událostí vyžadující vysoké zabezpečení. Již dnes byli viděni v místě, kde je od včerejška ubytován severokorejský vůdce.

Že jsou Gurkhové připraveni k akci dosvědčil incident z roku 2015, kdy jedno auto prorazilo během summitu světových vůdců několik silničních zátarasů, než byl jeho řidič zastřelen Gurkhou. Jak se ukázalo, incident neměl politické pozadí, a šlo o drogy.

Singapur nasadil k zajištění bezpečnosti 5000 policistů. Gurkhové tvoří téměř třetinu.

Heslem Gurkhů je “raději zemřít, než být zbabělec”. Každý rok se do elitní jednotky hlásí okolo 10 tisíc Nepálců. Vybráno jich je jen 260.

I v 21.století Gurkhové nosí svůj dlouhý zahnutý nůž, který má podle tradice, když je vytažen z pochvy, “ochutnat krev”.

Komentáře

komentáře