Dostane Trump za Koreu Nobelovu cenu míru tak jako Obama?

0

Kromě levicových fanatiků, kteří chrochtali blahem, že Amerika má konečně nebílého prezidenta, asi všechny překvapilo, když krátce po svém uvedení do prezidentské funkce, aniž by ještě cokoliv udělal, získal prezident Obama Nobelovu cenu míru. Byla to tehdy taková fraška, že za ní bylo trapně i některým jeho fanouškům. Reálně poté Obama k míru nijak nepřispěl a bylo to za jeho vlády, kdy došlo k rozvrácení Libye a Sýrie, díky čemuž dnes trpí nejen tyto země, ale i Evropa.

Oproti tomu se Donaldu Trumpovi podařilo to, co žádnému jinému americkému prezidentovi předtím. Dovedl k jednacímu stolu severokorejského vůdce a zajistil jaderné odzbrojení celého korejského poloostrova.

Trump měl dlouho svou strategii, která se okolnímu světu zdála chaotická a kterou i experti označovali za projev Trumpovy neschopnosti vést diplomacii. Jeden z článků na toto téma, který tvrdil, že setkání Trumpa a Kima by bylo fiasko, zveřejnil server iDnes.

Trump ale dobře věděl, co dělá. Vyjednávání je jeho doménou a kombinace tvrdosti s ochotou se domluvit nakonec zařídila neuvěřitelné a státníci USA a Severní Korey si vůbec poprvé potřásli rukou.

Podle všech ohlasů proběhlo setkání obou mužů ve velmi pohodové atmosféře a státníci podepsali společný dokument, který má čtyři body.

1. USA a Severní Korea se zavazují k vybudování nových vztahů mezi oběma zeměmi, které povedou k míru a prosperitě.

2. USA a Severní Korea spojí síly k vytvoření trvajícího a stabilního míru na poloostrově.

3. Severní Korea se zavazuje ke kompletnímu jadernému odzbrojení poloostrova.

4. Obě země si vymění své zajatce či jejich ostatky.

Proces odzbrojení i navrácení vězňů má podle Trumpa začít okamžitě.

Trump také na otázku novinářů, zda Kima pozve do Bílého domu, řekl, že určitě.

Normalizace vztahů se Severní Koreou nejen sníží napětí ve světě, ale může pomoci i tuto komunistickou zemi světu otevřít. Ve chvíli, kdy se Kimův režim přestane bát, že jej chce okolní svět zničit, může snížit tlak na své občany, což povede ke zlepšení životní úrovně Severokorejců. Trumpovi se povedl skutečně mistrovský kousek.

Komentáře

komentáře