Macron obvinil Itálii kvůli nevpuštění lodě plné Afričanů z nezodpovědnosti

0

V Itálii se v současné době nachází nejméně půl milionu ilegálních migrantů z Afriky. Problémy s nimi jsou důvodem, proč systémové strany zcela propadly, a proč se Salviniho Liga hřeje na výsluní. A přes moře proudí další. Je zcela legitimní, že je Italové nechtějí, že se jich všech chtějí zbavit a že jejich příchodu do země zabrání. Jejich snaha o záchranu země ale dává některým evropským politikům prostor pro laciná politická gesta. Tak jako v případě francouzského prezidenta a beta muže Macrona.

Macron dnes Itálii obvinil z “cynismu a nezodpovědnosti” kvůli lodi s Afričany, která je stále na moři. A jakoby snad lidé byli úplně hloupí, tak zmínil, že podle námořního práva má odpovědnost za loď země, jejíž pobřeží je nejblíž. Přitom Afričané byli vyloveni u pobřeží Libye a k Itálii dovezeni záměrně.

Mluvčí prezidenta, Benjamin Griveaux, řekl: “Kdyby bylo nejbližším pobřežím Francie, nechali bychom loď přistát. Francie udělala svůj díl, ale co je nepřijatelné, je chování italské vlády.”

Griveaux italskou vládu obvinil z nedostatku solidarity, když dodal: “Nemůžete vytvořit precedent, že jedna evropská země bude přenášet (problémy) na jinou zemi. Musíme ukázat solidaritu, kterou Itálie neukázala.

Macrona kritizovala jak francouzská levice, tak i někteří členové jeho vlastní strany, že nenabídl, aby loď Aquarius mohla přistát v nějakém francouzském přístavu. To udělalo Španělsko a Macron jej za to pochválil.

Mluvčí Macronovy strany už politiku italské vlády označil za “nechutnou”. Podle něj je nepřijatelné dělat politiku s lidskými životy.

Představte si, že by podobně mluvil nějaký český politik. V ten okamžik by v politice skončil a byl by nevolitelný.

Organizace Defend Europe, která loni v létě ve Středozemním moři blokovala akce pašeráků lidí, dnes vydala prohlášení vyzývající evropské politiky, aby odmítli emoční vydírání neziskovek, které neváhají před kamery stavět děti a těhotné ženy.

Komentáře

komentáře