Spojené státy učinily krok pro tvrdé omezení získání azylu

0
Jeff Sessions

Reuters – Americký ministr spravedlnosti a zastánce tvrdé linie osobně vstoupil do případu žadatelky o azyl ze Salvadoru, která uplatňovala azyl na základě násilí, kterému doma čelila ze strany svého manžela. Azyl byl ženě zamítnut. Jeff Sessions tak otevřel cestu nastavení pravidel, že azyl nebudou moci získat oběti kriminality, ale jen státní perzekuce.

“Chápu, že mnohé oběti domácího násilí, se mohou snažit utéci ze svých zemí, aby se zbavily své špatné situace, nebo aby získaly lepší život. Ale status azylu není útěkem před obecnými problémy,” řekl Sessions.

O šanci získat v USA azyl by tak mohli přijít všichni ti, kdo tvrdí, že jsou nebo byli pronásledováni svými rodinami, gangy apod.

Právní zástupci salvadorské azylantky jsou “zděšeni”. Žena se nicméně může odvolat postupně až k Nejvyššímu soudu USA.

Aktivisté už křičí, že jde o útok na ženská práva a že rozhodnutí bude mít dopad na lidi utíkajícími před nestátním násilím, včetně vynucené ženské obřízky nebo vraždami ze cti. Demokraté dokonce mluví o “nehumánnosti” Trumpovy administrativy.

Pointou ovšem je, že i přes všechny krokodýlí slzy se Amerika nemůže stát útočištěm všech nešťastníků zemí z Třetího světa. Jinak se stane Třetím světem sama.

Komentáře

komentáře