Jak podle Američanů vypadá bůh? Jako mladý, bílý muž.

0

Někteří aktivisté potácející se na levém politickém křídle by si zřejmě přáli vidět jiné výsledky. Boha v očích lidí jako ženu, černocha, nebo hispánského transgendera. Rozmanitého jak to jen jde. Ale podle psychologů z univerzity v Chapel Hill v Severní Karolíně si většina křesťanů v Americe boha představuje jako mladého a bílého muže.

Že je pro křesťany bůh běloch není žádné překvapení. Zajímavý je jeho věk. Na většině starých obrazů je bůh vyobrazen jako starší moudrý muž s plnovousem.

Když ale psychologové vyzpovídali vzorek 511 Američanů (330 mužů, 181 žen, z toho 26 procent černochů), kteří si měli vybrat mezi stovkami počítačem vytvořených tváří, většina zvolila mladého bělocha.

“Tvář moderního amerického boha se zdá být milejší a dostupnější, než bůh v Sixtínské kapli, což možná odráží rozdílné kulturní vnímání v 16.století a dnes. Stále je to ale běloch.”

Profesor Kurt Gray tvrdí, že většina věří, že bůh vypadá jako oni, a protože většina účastníků byli muži a běloši, byl prý výsledek jaký byl.

Jenže i většina žen si boha představovala jako muže, a i mnozí černoši vybrali jako boha bělocha.

Psychologové to vysvětlují tím, že po tisíc let byli křesťané vedeni k tomu, že bůh je bílý muž. A církevní hiearchie je i dnes stále převážně mužská.

Ve vnímání boha hrála mezi respondenty i politika. Lidé, kteří se považují za pravičáky, viděli boha jako bílého a mocného. Lidé spíše vlevo jako mladého a milujícího. To má podle výzkumníků odrážet společnost, ve které by obě skupiny chtěly žít. Ti první ve společnosti, která má řád, druzí ve společnosti, která je tolerantní.

Komentáře

komentáře