Orbán si pochválil spolupráci se svým slovenským protějškem Pellegrinim nejen v ochraně hranic

0

Viktor Orbán popsal setkání se svým slovenským protějškem Peterem Pellegrinim jako “setkání dvou úspěšných zemí v úspěšném regionu”.

“Slovensko-maďarská spolupráce a partnerství Visegradské skupiny přispívá k úspěchu společné Evropy,” řekl Orbán na společné tiskové konferenci. V4 už není aliance chudých zemí, ale skládá se ze zemí, jejichž ekonomika je charakterizovaná “dynamikou, finanční disciplínou a velkými plány,” dodal.

“Střední Evropa je ve velkém tvůrčím období; stojíme na Prahu skutečné středoevropské renesance,” řekl.

Orbán také Pellegrinimu poděkoval za pomoc Slovenska při ochraně hranice a za podporu Bratislavy Maďarsku “uprostřed velké mezinárodní bouře”.

Co se hraničních vztahů týče, Orbán řekl, že obě země otevřely nové hraniční přechody, čímž se průměrná vzdálenost mezi přechody snížila na 20 km. Také stavba nového mostu přes Dunaj, který spojí Komarom a Komárno, pomůže obě země lépe propojit a pomoci vzájemnému obchodu. Tomu přispěje i nová vysokorychlostní dálnice spojující Budapešť a Varšavu, která povede i přes Bratislavu.

Orbán si také pochválil slovenský přístup k etnické maďarské komunitě na Slovensku. To se projevuje podporou základních škol s výukou v maďarštině, dvojjazyčnými nápisy na železničních stanicích a dotacemi pro maďarský kulturní fond.

Komentáře

komentáře