Domů Pevnost Evropa Poláci by v referendu mohli rozhodnout o vystoupení z EU a dalších...

Poláci by v referendu mohli rozhodnout o vystoupení z EU a dalších tématech

0

Polský prezident zařadil do seznamu otázek, které se mohou objevit v referendu ke konci tohoto roku, taková témata, jako je členství v EU, podporu tradiční rodiny a “více než 1000 let starou křesťanskou historii Evropy”.

Andrzej Duda připravil 15 otázek a chystané referendum bude první svého druhu od doby, kdy Polsko vstoupilo do EU.

Otázky zahrnují jak domácí tak zahraniční témata, ke kterým by se Poláci měli vyjádřit v rozsáhlém referendu tykajícího se možných změn Ústavy.

Jednou z otázek je, zda by měla být polská Ústava nadřazená evropskému a mezinárodnímu právu a zda by v ní mělo být zakotveno členství Polska v EU.

Občané budou také dotázáni, zda věří, že by tisíciletá křesťanská historie Evropy měla být v Ústavě zvýrazněna jako “důležitý zdroj našich tradic, kultury a národní identity.”

Dalšími tématy bude otázka posílení prezidentských pravomocí v souvislosti se zahraniční politikou a ozbrojenými silami, a také, zda by v Ústavě mělo být zakotveno členství v NATO.

Neméně důležitými otázkami má být “posílení úlohy rodiny”, včetně posílení práv otců na úroveň práv matek, a také, zda by možnost referenda měla být využívána více.

Podoba seznamu není definitivní a ještě projde mnoha konzultacemi, než bude poslána Senátu ke schválení jako formální žádost o referendum.

Komentáře

komentáře