Zveřejněn Einsteinův cestovní deník. Pohrdal Číňany a dalšími Asiaty jako méněcennými

0

Do angličtiny byly poprvé přeloženy zápisky Alberta Einsteina z jeho pět a půl měsíce dlouhé cesty po Asii, ze kterých vyplývá, že tolerancí a láskou k Asiatům příliš neoplýval.

Einstein se ve 20.letech se svou tehdejší ženou vypravil na Dálný východ a do dalších zemí a navštívil Hong Kong, Singapur, Čínu, Japonsko a také Palestinu. Jeho poznámky z této výpravy zveřejnilo nakladatelství Princeton University Press.

Einstein, který tvrdil, že “rasismus je nemoc bílých lidí”, za kterého se jako Žid nepovažoval, se svému deníku svěřil s nenávistí k Číňanům, které popsal jako “pracovité, špinavé a tupé lidi”.

“Číňané při jídle nesedí na lavici, ale jsou v podřepu jako když Evropané vyměšují v listnatém lese.”

“Vše se děje tiše a ostýchavě. Dokonce i děti jsou bez duše a vypadají tupě.”

Zmínil se i o “hojnosti potomstva” a čínské “plodnosti”.

“Bylo by smutné, kdyby tito Číňané vytlačili všechny ostatní rasy. Taková myšlenka je pro nás nesnesitelně chmurná.”

Číňany také popisoval jako “podivný stádovitý národ, který je více jako robot, než člověk”.

Na Srí Lance si zase zapsal, že místní “žijí ve veliké špíně a zápachu,” a “dělají málo a potřebují málo. Jednoduchý ekonomický životní cyklus.”

Jediný národ, kterého si v Asii podle zápisků vážil, byli Japonci, o kterých řekl, že jsou “okázalí, slušní, a dělají skvělý dojem”.

“Čisté duše jako nikde jinde mezi lidmi. Člověk tuto zemi musí milovat a obdivovat.”

Levicový Guardian, který o deníku informoval, je šokován kontrastem mezi pravou Einsteinovou tváří a veřejným obrazem Einsteina jako humanisty.

Komentáře

komentáře