Kalifornie bude hlasovat o rozdělení na tři samostatné státy

0

Součástí listopadových voleb v Kalifornii bude i možnost hlasovat o rozdělení Kalifornie na tři samostatné státy. Kalifornii, Severní Kalifornii a Jižní Kalifornii. V případě kladného hlasování bude rozdělení muset schválit Kongres.

Návrh Tima Drapera získal více než 402 468 hlasů, což je víc, než je právně potřeba. Podle Drapera by rozdělení Kalifornie umožnilo regionálním komunitám efektivnější správu. Současná Kalifornie je prý příliš velká na to, aby mohla být efektivně spravována.

“Stát se jednoduše rozdělí na tři menší, lépe zvládnutější populace. Myslete na Severní a Jižní Karolínu, Severní a Jižní Dakotu, Západní Virginii a Virginii. I Kalifornie už je známa pro svou severní a jižní identitu.”

Kritici tvrdí, že rozdělení Kalifornie bude stát miliardy dolarů. Každý z nových států by pak měl okolo 13 milionů lidí.

Kalifornie by zahrnovala především Los Angeles a jeho okolí a šlo by o nejmenší ze tří států ležící přesně uprostřed současné Kalifornie.

Jižní Kalifornie by bylo San Diego, Orange, Fresno a všechny další okresy od středu státu na jih k mexické hranici.

A Severní Kalifornie by zahrnovala San Francisco a všechny okresy na sever od Sacramenta.

Pokud rozdělení schválí voliči, guvernér výsledek odešle do Kongresu, který o rozdělení bude hlasovat. Rozdělení tak není nemožné, ale prý není moc pravděpodobné, protože Demokraté by se prý báli, že mohou příliš ztratit. Kalifornie je pro ně zlaté impérium a místo jednoho by najednou měli tři.

Budoucnost těchto tří států by byla zajímavá i v tom, že by se Kalifornie rozdělila podle rasových měřítek. Jih Kalifornie má solidní hispánskou většinu a dlouho se mluví o tom, že právě jih tohoto státu by měl ambice připojit se k Mexiku v rámci hispánského hnutí La Raza. Jih Kalifornie by také byl ze všech tří nových států nejchudší. Nová Kalifornie má také silnou hispánskou komunitu, ale zatím ne tak výraznou, jako jih. Severní Kalifornie by byla ze všech tří nových států nejbohatší. Žije tu nejvíce bílých a Asiatů.

Komentáře

komentáře