Velitel libyjské pobřežní stráže: Uzavření italských přístavů sníží počty vyplutí migrantů

0

“Rozhodnutí italské vlády uzavřít přístavy je pro nás, kteří pracujeme na snížení počtu vyplutí migrantů na moře, vynikající. Ujišťuji vás, že to jejich počty výrazně sníží.” Tvrdí to šéf libyjské pobřežní stráže, plukovník Abu Ajila Abdelbari.

V rozhovoru se plukovník vyjádřil k nedávnému rozhodnutí italské vlády uzavřít své přístavy před loděmi s imigranty, které vyplouvají od pobřeží Libye a snaží se dostat do Evropy. Podle něj je uzavření přístavů důležité v tom, že může migranty před jejich cestou odradit. Pro migranty je prý důležité, že budou mít kde přistát. Proto jim stačilo vzít gumový člun a věděli, že už to nějak dopadne. Když nyní vědí, že se nevylodí ani v Itálii, ani na Maltě, může to je, i pašeráky lidí, od cesty odradit.

Odpověděl i na otázku, co by Libye udělala, pokud by loď Aquarius skutečně nedostala povolení k přistání ani v Itálii ani na Maltě. Podle něj, pokud o to italská vláda požádá, tak je Libye přijme zpátky. Opět to podle něj bude gestem směrem k migrantům, že vyplouvat na moře nemá smysl.

Přiznává také, že se v poslední době počty odplutí z Libye zvýšily proto, že libyjská pobřežní stráž nemá peníze na pohonné hmoty a nemohla pracovat, jak by chtěla. To se ale prý brzy změní.

Ukazuje se, že pokud by stejná opatření, jako Itálie nebo Malta provedla i Francie, Španělsko a další země, počty migrantů by to mohlo minimalizovat.

Komentáře

komentáře