Američané zabili v Afghanistánu vůdce pakistánského Talibanu

0

Afghánské ministerstvo obrany oznámilo, že v provincii Kunar byl po útoku amerického dronu zabit velitel pakistánského Talibanu Mullah Fazlullah.

Mluvčí ministerstva pro agenturu Associated Press řekl, že Fazlullah a další dva povstalci byli zabiti ve čtvrtek brzy ráno.

Podle vyjádření americké armády Američané ve čtvrtek ráno provedli “protiteroristický úder” u hranice mezi Pakistánem a Afghanistánem s cílem zničit vyššího velitele teroristické organizace. V prohlášení Američanů nebylo nic o tom, zda se úder povedl a kdo byl cílem. To se média dozvěděla až od Afghánců.

Fazlullah je pro Američany skutečně dobrý zásah. Tento islámský fanatik se narodil v roce 1974 a součástí Talibanu byl od roku 1992. Velitelem pro Pakistán byl jmenován v listopadu 2013. Jeho lidé měli v prosinci 2014 na svědomí masakr ve škole v Pešaváru. Zahynulo zde 141 lidí.

Jako vůdce Talibanu uplatňoval přísnou verzi islámského náboženství. Založil islámské soudy, zakázal hudbu, tanec, ale i sledování televize. Pronásledoval holiče, pokud někomu oholili vousy. Úderu, který jej ve čtvrtek zabil, v minulosti nejméně dvakrát unikl.

Komentáře

komentáře