Jared Taylor vyhrál první klání soudního boje s Twitterem o svobodu slova na této platformě

0

Jared Taylor je čtenářům Středoevropana známý. Tento bílý americký nacionalista je někdy označován jako jeden z nejvíce inteligentních lidí současného pro-bílého hnutí v USA. Se svými oponenty hovoří vlídně, zdvořile, ale s neprůstřelnými argumenty. Jedno jeho video nám Facebook smazal, ale druhé je stále ještě k dispozici.

Intelektuál Taylor, který neměl nikdy nic společného s násilím, ani s násilnou či extremistickou skupinou, byl v prosinci minulého roku i se svou organizací American Renaissance, smazán z Twitteru během velké čistky, kdy mu bylo oznámeno, že jeho organizace podněcuje k násilí. Taylor tehdy podal žalobu a soud nyní učinil první velké rozhodnutí, že zamítl žádost Twitteru, aby žalobu shodil ze stolu.

Soud Taylorův případ popsal jako “klasickou žalobu ve veřejný prospěch”, která míří do základů principů svobody slova předcházející americké Ústavě.

“Nyní může jít o projev, který se vám a mně nelíbí, ale to není podstatné vůči rozhodnutí, zda jde o veřejný zájem. Veřejný zájem nemá příchuť ideologie; veřejný zájem je o tom, zda jde o prospěch veřejnosti,” řekl soudce.

Advokát Twitteru argumentoval, že Twitter má právo rozhodnout, jaký druh obsahu chce šířit.

“A knihkupectví, šéfredaktor novin, nebo kabelová televize mají právo podle prvního dodatku dělat dobrá, špatná nebo hrozná rozhodnutí o tom, kdo může a nemůže vystupovat na jejich platformě a jaký obsah zveřejní či ne,” řekl.

Taylorovi právníci tvrdí, že přístup na Twitter je “v moderní Americe nezbytný pro smysluplné zapojení do demokracie”. Taylor podle nich vždy vystupoval slušně, nikoho neurážel, ani k tomu nikoho nepovzbuzoval.

Twitter tvrdí, že ve svých pravidlech učinil mnoho změn, aby své uživatele ochránil před obtěžováním a nenávistí, kdy zakazuje, aby byl uživatel napojen na “násilnou extremistickou skupinu”. Takové pravidlo je podle právníka Twitteru zcela v pořádku. Nijak ovšem nesouvisí s Taylorem, na kterého se toto pravidlo v žádném případě nevztahuje.

Taylorovi právníci v této souvislosti tvrdí, že nová pravidla jsou vykládána velice obšírně a jsou diskriminační vůči konkrétnímu politickému názoru.

Twitter rozhodnutí soudu zatím nekomentoval.

Komentáře

komentáře