Islámský terorista byl jen pár dní od útoku na britskou premiérku. Chtěl jí uříznout hlavu

0

Muž ze severního Londýna inspirovaný Islámským státem byl prý jen pár dní od provedení útoku bombou a nožem na Downing Street, při kterém chtěl uříznout hlavu britské premiérce Therese May.

Naa’imur Zakariyah Rahman měl také v úmyslu pro útok použít dron a zaútočit na Parlament, ale nakonec si zvolil sebevražedný útok na rezidenci premiérky poté, co mu agenti britské tajné služby vydávající se za radikály předali falešnou sebevražednou vestu.

Extremista z Finchley ze severního Londýna také dostal instrukce na výrobu bomby od svého strýčka, který po boku IS bojoval v Sýrii, než jej zabil dron. K činu se odhodlal i přesto, že věděl, že je od roku 2015 na seznamu Channel, což je vládní deradikalizační program pro velmi nebezpečné jednotlivce.

“V době plánování útoku z programu vystoupil a odmítal jakýkoliv další kontakt,” tvrdí obžaloba. “A to z důvodu, že neměl zájem neradikalizovat se. Tak tvrdě, jak mohl, šel přesně opačným směrem.”

“Než tomu jeho zatčení zabránilo, byl, jak věřil, jen pár dní od provedení útoku, kterým byl sebevražedný útok čepelí a výbuchem, a pokud by to bylo možné, zasažením přímo samotné premiérky Theresy May.”

Obžaloba také četla zachycenou komunikaci na aplikaci Telegram, ve které obžalovaný hovoří s člověkem jménem Amir. Žádal, aby se mohl stát součástí spící buňky, zaútočit na Parlament a způsobit “nic menšího než smrt vůdců parlamentu”.

Islamista prý očekával, že zemře. Ale chtěl provést něco velikého a “vnést smrt a strach do místa a lidí, kteří jsou pro tuto zemi symboličtí”.

Komentáře

komentáře