V divadle v Melbourne uvádějí Caesara. V hlavní roli černoch

0

Antický popis Julia Caesara mluví o muži světlé pleti, vysoké štíhlé postavy a tmavých očí. V novém ztvárnění hry od Shakespeara v divadle v Melbourne ovšem Caesara hraje černoch Kenneth Ransom.

Pokud by Shakespeara nastudovali v nějakém divadle v Nigérii, asi by se nad volbou herce nikdo nepodivoval, ale Austrálie má bílých herců, kteří by Caesarově fyziognomii odpovídali, dost. Proč tedy zvolili černocha?

Australská média k tomu mlčí, divadlo žádné prohlášení nevydalo. Vše je v pořádku.

Jde o strategii, kdy jsme záměrně něčím uváděni tak dlouho v šok, až si na to zvykneme. Už jsme tu měli černého Achilla, černou královnu Margaret, černého Dia a další postavy z evropské historie. Tedy historicky bílé postavy. Tak bílé, jako byli bílí všichni staří Evropané. S demografickou proměnou Evropy se zdá, že má někdo přímý úmysl vnést do našich vědomí myšlenku, že v naší historii jsme tu byli vždy rasově promíchaní a naši předci v Řecku, v Římě nebo Anglii byli i černoši. Jiné vysvětlení není.

Toto překrucování dějin je ale nechutné a není důvod, abychom jej snášeli. Těžko si představit, že by v japonském divadle hrál roli nějakého císaře černoch. Totéž v Číně. Japonci i Číňané by se ptali, proč někdo překrucuje jejich historii. O co mu jde. My se bohužel neptáme a někteří z nás to dokonce oslavují. Dočkáme se i my nějaké inscenace o Karlu IV., kterého ztvární černý herec, a tvůrci nám bude vysvětleno, že se tím snaží nabourat zažité stereotypy a kdesi cosi? Určitě brzy ano.

Komentáře

komentáře