Macron napadl novou italskou vládu. “Euroskepticismus se šíří jako lepra” řekl

0

Francouzský prezident Macron zaútočil neobvykle tvrdě na pravicové politické strany, které v Evropě posilují, a rozzlobil si tím novou italskou vládu.

“Říkám zcela vážně: Mnozí nenávidí Evropskou unii, ale nenáviděli ji dlouho a nyní je vidíte se šířit, tak jako lepru, po celé Evropě, v zemích, kde jsme si mysleli, že už se nikdy znovu neobjeví,” řekl.

“Naši sousedé říkají ty nejhorší věci, a my si na to zvykáme! Dělají ty nejhorší provokace, a nikdo tím není šokován,” prohlásil. A ačkoliv nikoho nejmenoval, jeho poměrně jasné přirovnání vyvolalo hněv v Itálii.

Vůdce Hnutí pěti hvězd, Luigi Di Maio, zareagoval: “Skutečná lepra je pokrytectví někoho, kdo na italsko-francouzské hranici vyhání migranty a pak nám chce kázat.”

Reagoval i Matteo Salvini, který se s Macronem rovněž nemazlil: “Kdyby Macron přestal urážet a začal praktikovat štědrost, které je jeho pusa plná, přivítáním tisíců migrantů, kteří do Itálie v posledních letech došli, bylo by to lepší pro všechny.”

“Můžeme být lepro populisté, ale přijmu jeho lekce, až přivítá deseti tisíce migrantů. Pak se můžeme bavit.”

Salvini se pak Macronovi vysmál i na Twitteru: “Útoky Macrona mi neubližují, dělají mě silnějším. Zatímco on mluví, já dnes pracuji, abych zastavil pašování lidí ve Středozemním moři a zabavil vily mafiánů a vrátil je Italům. Někdo mluví, někdo maká.”

Komentáře

komentáře