Maďarský zákon proti Sorosovi má “zabránit, aby se z Maďarska stala země migrantů”, tvrdí vláda

0

Sedmý dodatek maďarské ústavy a balíček zákonů “Stop Sorosovi” schválený parlamentem má sloužit jako pojistka maďarské bezpečnosti a suverenity. Ve čtvrtek to prohlásil ředitel úřadu premiéra.

Zákony, které ve středu prošly parlamentem, mají zabránit tomu, aby se z Maďarska stala země migrantů, řekl na tiskovce Gergely Gulyas. Dodatek ústavy také zakazuje nucené přesídlení cizí populace do Maďarska, a posiluje azylový princip první bezpečné země.

V debatě k ústavnímu dodatku Gergely Gulyas řekl, že sporům v Evropě se dalo vyhnout, kdyby tento princip vycházející ze Ženevské úmluvy dodržovaly všechny evropské země.

Zákon “Stop Sorosovi” pak zabrání organizaci nelegální migrace, řekl. Schválením těchto zákonů měli vládní křesťanští demokraté splnit své volební sliby. Většina balíčku byla schválena tak, jak se o něm ve volební kampani mluvilo.

Gulyas přivítal skutečnost, že zákon byl schválen většinou, což ale prý neznamená, že jej podporovala i většina opozice. Ta prý stále zastává pro-migrační postoje.

Vláda ale zároveň doufá, že se o opozici bude moci opřít ve sporu Maďarska s EU ohledně migrace. Další sankce ze strany Evropské komise podle něj nehrozí, ale další spory jsou možné.

Komentáře

komentáře