Srbsko plánuje uznat nezávislost Kosova

0
Kosovští olympionici na zimních Olympijských hrách v Jižní Koreji

Republika Kosovo, nejmladší stát v Evropě, který ovšem nemá uznání celého světa, učinila tento týden krok k širšímu uznání díky mírovým hovorům se Srbskem.

Kosovský prezident, který je podezřelý z mnoha kriminálních skutků, ve středu oznámil, že dojde k podepsání dohody mezi Kosovem a Srbskem, která má “ukončit tragickou éru trvající déle než jedno století.” Jednání potvrdil i srbský prezident Vučič, který řekl, že “nezávislost přijme”, a tím Srbsko připojí k více než 110 zemím, které suverenitu Kosova uznávají. Mezi nimi je i Česká republika.

Kosovo vyhlásilo svou nezávislost v roce 2008 odtržením od Srbska, ale Srbsko se s tímto krokem zaštítěným mezinárodními společenstvími dosud nesmířilo. Kosovo je pro Srby totéž, co pro Čechy hora Říp.

Původně srbské Kosovo bylo v minulosti houfně osídleno Albánci a muslimy a bylo pod vládou Osmanské říše. Trend albánské přítomnosti v průběhu dějin střídavě kolísal a sílil, ale Albánci v Kosovu postupně získali většinu. Tu se rozhodli využít během Války v Jugoslávii, kdy zde od roku 1993 do roku 1999 bojovala teroristická Armáda osvobození Kosova proti bývalé Jugoslávii.

Muslimským kosovským Albáncům se v roce 1999 rozhodlo pomoci NATO a došlo k bombardování Bělehradu a dalších cílů v Srbsku a Černé Hoře. Tento vojenský zásah fakticky ukončil boje mezi Albánci a Srby a nad Kosovem dohlížely mezinárodní jednotky. Díky exodu Srbů a vysoké porodnosti Albánců získali Albánci v Kosovu naprostou populační většinu.

Obě země usilují o vstup do EU a pro ten je nutná normalizace jejich vztahů. To je důvod, proč Srbsko přes obrovský odpor srbských vlastenců nezávislost Kosova zřejmě uzná.

Komentáře

komentáře