Itálie: “Arogantní Macron riskuje, že se Francie pro Itálii stane nepřítelem číslo 1”

0

Reuters – Itálie prostřednictvím místopředsedy parlamentu Luigi di Maia reagovala na slova francouzského prezidenta Macrona, že počty migrantů se oproti pár letům zpět snížily. Macron je prý mimo realitu.

“Itálie čelí migrační krizi a je to i proto, že Francie lidi na hranici vrací zpět. Macron riskuje, že se Francie pro Itálii stane v této věci nepřítelem číslo 1,” napsal Di Maio na svůj Facebook.

Macron tvrdí, že evropská spolupráce migraci snížila o 80 procent a k problémům dochází díky “druhořadým” pohybům migrantů v Evropě.

“Realitou je, že Evropa nezažívá migrační krizi stejných rozměrů jako v roce 2015,” říká Macron, což je bezpochyby pravda. “Země, jako Itálie, nečelí stejnému migračnímu tlaku, jako před rokem. Krize, které v Evropě čelíme, je politická krize, vázaná na pohyb migrantů mezi evropskými zeměmi.”

Ale italský ministr vnitra Salvini namítá, že jeho země za poslední čtyři roky čelila příchodu 650 tisícům migrantů po moři, 430 tisícům žádostí o azyl a starosti o 170 tisíc “údajných uprchlíků” za cenu 5 miliard eur.

“Pokud to pro arogantního prezidenta Macrona není problém, tak uvítáme, když přestane urážet a ukáže nějakou konkrétní štědrost v tom, že otevře francouzské přístavy a nechá děti, muže a ženy projít u Ventimiglia,” řekl Salvini v narážce na hraniční přechod mezi Itálií a Francií.

Komentáře

komentáře