Domů Pevnost Evropa Orbán vystoupil ve slovenské televizi a notoval si se svým protějškem

Orbán vystoupil ve slovenské televizi a notoval si se svým protějškem

0
Pellegrini a Orbán v Budapešti

Viktor Orbán v neděli mluvil ve slovenské soukromé televizi TA3, kde diskutoval se svým slovenským protějškem Peterem Pellegrinim. Řekl, že důvod, proč na něj Brusel útočí, je ten, že stojí pevně za politikou své vlády a Visegradské skupiny, která je podle něj úspěšnější, než západní Evropa.

“Útočí na náš, protože jsme úspěšní. Nezapomínejme, že konkurence je i v Evropské unii,” řekl Orban. “Někteří jsou rapidním vývojem střední Evropy poškozeni.”

Pellegrini řekl, že čas potvrdil správnost řešení migrace ze strany V4 a že západní Evropa se začíná probouzet a část pozic V4 přebírat.

Oba premiéři podtrhli důležitost ochrany vnějších hranic EU. Shodli se ovšem i na tom, že znovuzavedení vnitřních hranic v Evropě by dobré nebylo. Maďarsko však podpořilo žádost Bratislavy otevřít kontrolní bod na přechodu Jarovce v Bratislavě, kde se potkává hranice Slovenska, Maďarska a Rakouska.

Oba se shodli na tom, že kdo může do jaké země přijít by mělo být na členských státech EU a nikoliv Bruselu. Jako nepřijatelný označili plán EU, který chce vázat financování členských států na ochotu přijímat migranty.

Pellegrini vyjádřil sympatie pro maďarský zákon “Stop Soros” a řekl, že podobný zákon, který by lépe kontroloval financování neziskovek, potřebuje i Slovensko.

V Maďarsku měla v neděli tiskovou konferenci vládní strana Fidesz. Její mluvčí zde zdůraznil, že EU nemá zájem migraci zastavit, nýbrž ji chce podporovat. To prý potvrdila úřednice EU Federica Mogherini, která řekla, že migrace je pro Evropu životně důležitá.

“My si naopak myslíme, že migrace Evropu ruinuje. Pro nás je Maďarsko na prvním místě, proto odmítáme přijmout jakékoliv návrhy z Bruselu na podporu migrace nebo povinného umístění migrantů,” řekl mluvčí.

Komentáře

komentáře