Populární americká autorka knih pro děti z počátku 20.století odstraněna kvůli svému popisu černochů a Indiánů

0

Laura Ingalls Wilder začala psát až ve svých 44 letech, když se psal rok 1911, ale během své celoživotní kariéry se stala oblíbenou autorkou knih pro děti. Do nich vložila zážitky ze svého dětství, kdy se její rodina trmácela americkým Západem, který v té době byl vším jiným, než bezpečným místem pro život bílých lidí. Celá dětská léta Laura prožila v době indiánských válek a bylo jí 9 let, když spojené síly Siouxů zničily část Sedmé kavalérie generála Custera. Tyto zkušenosti formovaly její vidění světa a později se objevily i v jejích částečně životopisných knihách.

Nejznámější z nich, podle které byl v USA v 70. a 80.letech natočen i dětský seriál, se jmenuje Malý dům na prérii. Tak většina bílých tehdy na Západě žila. V liduprázdné krajině si postavili malý dům a zakládali rodiny a žili své životy. Někteří indiánské řádění nepřežili, ale někteří vydrželi a vytvořili páteř amerického Západu. Malý dům na prérii se pro své reálné vyobrazení tehdejšího života stal pro dnešní politicky korektní kritiky nepohodlným a ti se rozhodli autorku 60 let po její smrti potrestat.

Cena pro nejlepší dětskou knihu pojmenovaná po Lauře už v roce 1955 jako Laura Ingalls Wilder Award, se bude nyní jmenovat Children’s Literature Legacy Award. Členové Asociace knihoven si to tento víkend odhlasovali v New Orleans a rozhodnutí prý přijali ve stoje a s potleskem. Důvodem má být autorčino vyobrazení černých a Indiánů, které je prý “stereotypní”.

Rozhodnutí Asociace je smutným důkazem, jak se Amerika díky demografii mění. Co bylo ještě před 60 lety vyzdvihováno jako pravé americké, je dnes zatracováno jako neamerické. Žádné sympatie pro bílé rodiny rvoucí se na americkém západě o život s přírodou a Indiány. Odstranit z regálů, vymazat z paměti.

Komentáře

komentáře