Domů Pevnost Evropa Španělsko procitlo. Nepřijme další loď s migranty. Evropské pobřeží se začíná uzavírat

Španělsko procitlo. Nepřijme další loď s migranty. Evropské pobřeží se začíná uzavírat

0

Španělsko si uvědomilo, že ve chvíli, kdy Itálie zavřela své přístavy a za svým rozhodnutím si stojí, a ani Malta nemá v úmyslu lodě plné imigrantů přijímat, nedávné gesto s lodí Aquarius by se Španělsku nemuselo vyplatit, protože by všechny lodě směřovaly sem. Tak jako všichni migranti v roce 2015 spěchali do Německa, které se pod jejich náporem složilo. Gesta jsou gesta, ale realita vám dá vždy studenou sprchu.

Španělský ministr pro ekonomický rozvoj Jose Luis Abalos dnes řekl, že jeho země neposkytne otevřený přístav lodi Lifeline s 230 migranty. Španělsko se prý “nemůže stát záchrannou organizací pro celou Evropu”.

Ke komentáři došlo poté, co byla Lifeline odmítnuta jak Itálií tak Maltou a němečtí poslanci, kteří loď navštívili, promluvili o zhoršených podmínkách na palubě a možné humanitární krizi, pokud by došlo ke zhoršení počasí.

Abalos řekl, že Španělsko nemůže “přijmout odpovědnost samotné”. Přijetí Aquaria prý upozornilo na problém migrantů, ale potřeba je politické řešení.

Poslanec za německé Zelené Manuel Sarrazin, který loď dnes navštívil, řekl, že když se zhorší počasí, bude zle. Černoši prý sedí na palubě v jednom houfu. Jeho kolegyně Luise Amtsberg popsala hygienu na palubě a zdravotní situaci jako “prekérní”.

“Dohady o evropské jurisdikci by neměly dovolit nechat lidi riskovat jejich životy,” řekla.

Přitom stačí nastartovat motory a vyrazit zpět k Libyi. Toto je skutečně jediná cesta. Pokud celá Evropa uzavře své přístavy, neziskovkám dojde, že už žádný svůj lidský náklad v Evropě nevysadí a dojde to i pašerákům.

Komentáře

komentáře