Nejvyšší soud v USA posvětil Trumpův zákaz vstupu občanům některých muslimských zemí

0
Jak hlasovali soudci Nejvyššího soudu?

Jedním z prvních Trumpových kroků v jeho funkci minulý rok bylo vydání zákazu občanům několika zemí vstoupit na území USA z bezpečnostních důvodů. Jeho rozhodnutí ovšem bylo vždy zablokováno federálním soudcem z Havaje, který je přítelem Baracka Obamy. Nyní Nejvyšší soud Trumpovo rozhodnutí posvětil.

Co to tedy znamená? Občané Íránu, Iráku, Sýrie, Libye, Somálska, Sudánu a Jemenu se do USA jen tak nepodívají.

Kolem Trumpova rozhodnutí bylo mnoho demonstrací a mnoho levičáků bude mít jistě dnes krvavé oči plné slz, ale s rozhodnutím Nejvyššího soudu neudělají nic.

Zajímavé ovšem je, jací soudci Nejvyššího soudu hlasovali pro Trumpův návrh a jací proti.

Nejvyšší soud má devět členů, kteří jsou jmenováni prezidentem a slouží doživotně, nebo tak dlouho, dokud chtějí. Každý prezident se proto, když se v Nejvyšším soudě uvolní po někom místo, snaží dosadit svého člověka, který půjde na ruku jeho politické agendě. Nejvyšší soud má totiž poslední slovo ve výkladu americké ústavy a má bez přehánění v rukou směřování celé země. A přesně podle tohoto klíče tito soudci hlasovali.

Pět současných soudců Nejvyššího soudu bylo jmenováno některým pravicovým prezidentem. Anthony Kennedy byl jmenován Reaganem. Clarence Thomas, jediný černý soudce, Bushem starším. John Roberts a Samuel Alito Bushem mladším. A Neil Gorsuch Trumpem.

Čtyři soudci pak byli jmenováni levicovými prezidenty Clintonem a Obamou a dá se o nich říct, že to nejsou zrovna anglosasští protestanti, tedy původní americká krev. Ruth Bader Ginsburg a Stephen Breyer jsou oba židovského vyznání a jmenoval je Bill Clinton. Židovské víry je i Obamou jmenovaná Elena Kagan. Poslední Obamovou nominantkou je pak další žena, Sonia Sotomayor, jejíž rodiče byli Portorikánci.

Nepřekvapí pak, že pravicoví soudci včetně Clarence Thomase hlasovali pro zákaz, a levicoví proti němu. Tentokrát však v rozhodování soudců nešlo jen o politiku, ale i demografii. Na ní konečně bude celá budoucnost Spojených států stát. Kdo bude mít většinu, ten bude rozhodovat.

Komentáře

komentáře