Salvini přijel nečekaně do Libye. Jednal o řešeních, jak migrantům zcela uzavřít moře

0

Matteo Salvini v pondělí učinil neočekávanou návštěvu Tripoli v Libyi, kde vyzval k založení záchytných center v Africe, které by řešily potenciální migranty a pomohly nejen Itálii, ale i Libyi s jejich otázkou.

Pokud pomineme migranty z oblasti Sýrie a dalších zemí na středním východě, kteří proudí především do Řecka, afričtí migranti se do Evropy snaží dostat většinou přes Libyi a částečně přes Maroko. EU v poslední době řeší plán, že by v různých afrických zemích vznikla centra, která by řešila žádosti o azyl těchto lidí a předešla jejich případně zbytečné cestě, či smrti na této cestě.

Situace se v posledních dnech navíc vyostřila, když Malta a Itálie přestaly poskytovat své přístavy lodím neziskovek, a některé tak uvízly na moři. Ačkoliv v počátku podalo pomocnou ruku Španělsko, i ono už tyto lodě přijímat nechce.

Nicméně Itálie učinila výjimku, když do sicilského přístavu pustila dánský trajekt společnosti Maersk, který u Libye z moře vylovil 113 lidí a čekal u sicilských břehů tři dny na povolení je zde vysadit. K tomu i díky intervenci Dánska, které požádalo přímo Salviniho, došlo.

Situace je obtížná a je jasné, že i když státy ve Středozemním moři uzavřou své přístavy, dokud se Afričané budou dostávat na moře, budou existovat situace, kdy je nějaká loď nabere, a pak bude ve jménu humanity žadonit u italských nebo jiných břehů, ať je pustí na pevninu.

Salvini tak na tiskové konferenci v Tripoli oznámil, že se ve spolupráci s Libyí pokusí založit přijímací centra jižně od Libye, na její jižní hranici, aby se tito migranti většinou nedostali ani do Libye. Itálie hodlá spolupracovat se svými partnery z Nigeru, Čadu a Mali.

Salvini zcela odmítl plány Francie a Španělska, že by azylanti byli drženi v uzavřených centrech v Itálii, což Řím označil jako pokus udělat z Itálie uprchlický tábor pro celou Evropu.

“To by byl problém jak pro Itálii, tak i Libyi, protože by to nezastavilo ty smrtící vlny migrace. Navrhujeme centra jižně od Libye, aby se (uprchlický tábor) nestal z Libye.

“Jediný způsob, jak skutečně čelit zločinným zájmům pašeráků a vyhnout se těmto cestám smrti, je zabránit tomu, aby se tyto lodě vůbec dostaly na moře,” řekl Salvini.

Komentáře

komentáře