Černoši prý v USA čekají na Uber déle, než ostatní rasy

0

Pokud jste černoch v USA, taxikáři takových služeb, jako je Uber nebo Lyft nebo běžní taxikáři, kteří většinou také nejsou bílí, vaší žádost o svezení odmítnou častěji, než u jiných ras. Ukázala to nová studie kalifornské univerzity.

U taxikářů v Los Angeles je o 73 procent větší pravděpodobnost, že odmítnou jízdu pasažérům afrického původu, než těm evropského. 25 procent černých se prý taxíku nedočká nikdy. A když dočká, čekají o 52 procent času déle, než bílí. Na průzkumu se podílelo 18 studentů univerzity různých etnik.

Většího nezájmu o svezení se černí dočkají u pouličních taxikářů, kteří je vidí. U společností jako je Uber nebo Lyft, je procento nižší, ale i tak se běloch či Asiat sveze spíše, než černoch. Roli pro odmítnutí může mít v druhém případě africky znějící jméno. Pokud má černoch anglicky znějící jméno, obvykle je to bez problémů.

Vzhledem k tomu, že drtivá většina taxikářů jsou příslušníci jiné, než bílé rasy, a často černoši, nelze mluvit o nějaké rasové nesnášenlivosti. Jde o fenomén, který byl v USA již často zkoumán. V různých průzkumech samotní černoši často přiznávají, že mají obavu více z jiných černochů, než z bílých. To samé platí v případě policistů. Černý policista je daleko ostražitější v případě černošských podezřelých, než bílých. Důvodem je vyšší procentuální míra násilí u černochů v porovnání s ostatními rasami. Z toho důvodu, pokud jede černý taxikář po ulici, raději naloží bílého pasažéra, protože mu s ním statisticky hrozí méně problémů, než s pasažérem černým.

Autoři studie zcela vážně uvažují, že situaci mohou vyřešit jen automatizovaná auta bez řidičů, která nebudou mít předsudky a přijedou pro kohokoliv.

Komentáře

komentáře