V USA je legální odmítnout obsloužit z politických důvodů, shodují se experti. V ČR ne

0

Nedávný případ, při kterém majitelka restaurace Red Hen ve Virginii vyhodila z provozovny mluvčí Bílého domu i s její rodinou, vyvolala diskusi, zda se nejedná o případ diskriminace. Sarah Sanders totiž byla vyhozena čistě jen pro to, že je veřejnou tváří prezidenta Trumpa. A experti se shodují, že je to v pořádku.

Zákon zapovídá diskriminaci u tzv.chráněných skupin, které jsou podle zákona Civil Rights Act z roku 1964 rasové, národnostní, náboženské nebo pohlavní. A pokud v konkrétním státě existují specifické zákony zakazující i jinou diskriminaci, tak je okruh chráněných osob ještě širší. Jedním z takových míst je hlavní město Washington, ale to je spíš výjimka. Na ochranu lidí pro jejich politické postoje americké zákony nepamatují.

Poskytovatel jakékoliv služby tedy může zákazníka odmítnout nebo vyhodit v případě hádky, ale i v případě, že tento konkrétní zákazník je příznivcem politiky, se kterou provozovatel nesouhlasí. Lze to i obrátit. Pravicový provozovatel baru může od pultu vykázat člověka s tričkem Baracka Obamy, protože obsluhuje jen pravičáky.

Nicméně experti tvrdí, že takových případů, jako byl ten s tiskovou mluvčí Sanders, je minimum. Což je jistě pravda. Druhou stranou mince je to, že pokud k nim dochází, obětí jsou téměř výhradně stoupenci Trumpa nebo pravicové politiky.

V ČR je ochrana skupin obyvatelstva širší. Diskriminace není přípustná v žádném případě. Tedy ani v případě politického nesouhlasu. Pokud nějaký provozovatel přizná, že ze svého podniku vyhodil člověka kvůli jeho politickým postojům, dopustil se diskriminace. O tom hovoří jak článek 3 Listiny základních práv a svobod, který zapovídá jakoukoliv diskriminaci, i na základě politického přesvědčení, tak i článek 14 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, který říká totéž.

Komentáře

komentáře