V USA odstoupil soudce Nejvyššího soudu Kennedy. Kvůli jeho možné náhradě je levice bez sebe vzteky

0

V souvislosti s činností Nejvyššího soudu v USA psal Středoevropan nedávno kvůli jeho rozhodnutí podpořit Trumpovo nařízení zakázat vstup občanům sedmi muslimských zemí.

Pro zopakování, Nejvyšší soud USA je vedle Kongresu a prezidenta jedním ze tří pilířů amerického systému, kdy se tyto tři pilíře navzájem kontrolují, aby nedošlo ke zneužití moci. Nejvyšší soud rozhoduje ve všech sporných kauzách, na které je třeba uplatnit odůvodnění podle Ústavy. Tímto způsobem Nejvyšší soud rozhodoval v minulosti o rasové segregaci, potratech, právech homosexuálů a dalších kauzách, které mají vliv na směřování celé země. Rozhodnutí soudu by se mělo držet toho, co je napsáno v Ústavě, ale její výklad je na argumentačním mistrovství soudců tohoto soudu, proto je důležité, kdo v Nejvyšším soudu zasedá.

Jak Středoevropan psal, soudců je devět a jmenuje je prezident a potvrzuje Senát. Každý soudce slouží buď doživotně, pokud chce, nebo může, když je čas, odejít do důchodu. Někteří soudci slouží i desítky let a proto je pravidlem, že se v Nejvyšším soudu potkávají soudci různého politického zaměření. V současné době měli většinu republikáni, tedy pravice a to 5 ku 4. Včera oznámil odchod do důchodu soudce jmenovaný Ronaldem Reaganem, tedy pravičák, Anthony Kennedy. A nového soudce má jmenovat prezident Trump, což americkou levici děsí. Kennedy, ač pravičák, měl v některých tématech spíše liberální názory, především v oblasti práv homosexuálů a potratů. Trumpův seznam potenciálních soudců je však plný přísně pravicových právníků.

Levice tvrdí, že nejde o žádné mainstreamové právníky, ale o konzervativní ideology. V tom prvním pravdu nemají. Seznam ukazuje, že se jedná o vysoce postavené soudce z jednotlivých amerických států s vysokou právní zkušeností. Mají pravdu v tom druhém? Jistě ano v tom, že se nejedná o žádné progresivní levičáky, ale o konzervativce. Trump už do Nejvyššího soudu jednoho soudce, Neila Gorsucha, jmenoval. Gorsuch je klasický konzervativec, který vykládá Ústavu tak, jak byla v 18.století napsaná a zastává názor, že zneužívání soudů levicí k prosazování jejich politiky je pro Ameriku špatné.

Levice se tedy oprávněně bojí, že s dalším Trumpovým člověkem u Nejvyššího soudu její témata tímto soudem neprojdou. A může se jednat o kauzy od ilegálních migrantů, po držení zbraní či svobodu slova, což jsou věci, kterých se levice štítí, jako čert kříže.

Trump zatím žádné jméno neoznámil. Je jisté, že levičáci budou protestovat proti komukoliv z tohoto seznamu a vést proti tomu člověku svou kampaň. Ovšem vzhledem k republikánské většině v Senátu by Trumpem navržený soudce teoreticky měl projít. A to jsou dobré zprávy.

Komentáře

komentáře