Zakladatel italského Hnutí pěti hvězd pochválil Salviniho, jako muže, který “skutečně něco dělá”

0
Beppe Grillo

Zakladatel a bývalý předseda populárního italského politického Hnutí pěti hvězd, Beppe Grillo, pochválil kroky, které podniká nový italský ministr vnitra Salvini. Tento komik a politik v jedné osobě při vystoupení v divadle Anfiteatro dell’Anima vyjádřil Salvinimu obdiv a řekl, že je muž, který skutečně něco dělá.

Přitom ti dva se v minulosti moc nemuseli. Grillo Salviniho dříve často kritizoval a při hádkách ohledně italského volebního zákona Salviniho dokonce nazval politickým zrádcem.

Jindy zase vyjádřil podiv nad tím, že by se Salvini mohl stát ministrem vnitra: “Salvini a ministr vnitra? To zní jako začátek nějaké sci-fi knihy.”

Salvini naopak Grillovi a jeho hnutí vycházel vstříc a na začátku roku mu nabízel spolupráci s jeho koalicí.

“Vítáme Grilla, pokud tvrdí že je tu příliš mnoho migrantů, ale přirozená aliance je se středo-pravicí (Forza Italia a Italské bratrstvo + Liga),” řekl tehdy Salvini.

Od té doby, a Hnutí pěti hvězd dnes vede Luigi Di Maio, vytvořily Liga a Hnutí první skutečně lidovou, anti-establishmentovou vládu v západní Evropě, která jen dva týdny po svém uvedení do funkce dokázala uzavřít italské přístavy před imigranty a ukázat tak směr, jakým by se evropské státy ve vztahu k nezvaným hostům měly chovat.

Komentáře

komentáře