Libyjci odmítli, aby španělská loď asistovala migrantům. Ti se zřejmě utopili

0

Loď španělské neziskovky operující u libyjských břehů měla zachytit volání pašeráků, kteří se na moři ocitli v nouzi. Libyjská pobřežní stráž Španělům oznámila, ať se do toho nepletou, že zasáhnou sami. Většina migrantů se ale prý utopila.

K volání mělo dojít v pátek ráno. Neziskovka zachytila hovor mezi evropskými vojenskými úředníky a libyjskou pobřežní stráží, ve kterém se mluvilo o velkém gumovém člunu v nouzi, na kterém má být asi 100 migrantů.

O 90 minut později zachytily lodě v oblasti nouzové volání na systému Navtex. Neziskovka zavolala do námořního koordinačního centra v Římě, a nabídla pomoc, ale Řím to odmítl s tím, že situaci mají pod kontrolou Libyjci. Krátce nato se rozšířila zpráva, že pasažéři člunu se pohřešují.

Libyjci oznámili, že zachránili 16 migrantů z člunu, který se převrhl východně od Tripoli, ale ostatní jsou prý zřejmě mrtví. Včetně žen a dětí.

Neziskovka si stěžuje, že mohla tyto migranty zachránit, a že Libyjci mají nedostatečné vybavení.

Případ se zřejmě stane jedním z argumentů levice, proč neziskovkám operace ve Středozemním moři dovolit.

Jenže už před dvěma dny napsal Matteo Salvini na Twitter, že Itálie Libyjcům dodá 12 dalších lodí, které šance migrantů na přežití zvýší. Nejdůležitější ovšem bude docílit toho, aby vůbec nevyplouvali.

Komentáře

komentáře