Zatčený džihádista: “Plánoval se útok na jadernou elektrárnu ve Francii”

0

Zatčený džihádista Jonathan Geffroy učinil další výpověď, která odhaluje velkolepost plánů, se kterými nás islamisté chtějí zničit. Teroristé podle něj v okolí města Toulouse ve Francii zakopali samopaly a plánovali útok na jadernou elektrárnu.

Geffroy byl zadržen v roce 2017 a francouzským úřadům předán v září toho roku Turky. Několik měsíců byl vyslýchán francouzskou kontrarozvědkou.

Když byl v Sýrii, měl se dostat do spojení s bratry Clainovy, nejvýznamnějšími ve Francii narozenými džihádisty v Islámském státě, kteří prý měli vydat pokyn islamistům ve Francii, ať v okolí Toulouse zakopou zbraně.

“Nemám další informace o jejich lokalizaci, ale říkám si, že když ty zbraně zakopali, zřejmě měli v plánu s nimi něco dělat,” vypověděl.

Geffroy také osvětlil útoky v Bruselu v roce 2016. Prý nebyly plánovány a došlo k nim v reakci na zatčení teroristy z Bataclanu, Salaha Abdeslama.

Jeden ze synů Clainových, Othman, řekl, aby zaútočili na letiště, ale skutečným cílem teroristické buňky měla být jaderná elektrárna. Teroristé na ní chtěli zaútočit tak, že by prorazili zátarasy a uvnitř areálu odpálili auta se silnými náložemi.

Clainovi prý také chtěli do Evropy posílat dětské vojáky vydávající se za uprchlíky, kteří by zde pak podnikali útoky.

Geffroy se snaží uniknout trestu. Říká, že se jen zúčastnil běžných bitev, ale nestřílel během nich a chce se prý vrátit k “normálnímu životu” ve Francii. Čeká ho soud za zločinné spolčení.

Komentáře

komentáře