Syrská vláda volá zpět uprchlíky: “Pomozte obnovit zemi”

0

AP – Syrská vláda v úterý vyzvala své uprchlíky, kteří se rozprchli po světě, že země byla úspěšně osvobozena od teroristů a aby se vrátili.

Výzva ukazuje rostoucí sebedůvěru syrské vlády po více než sedmi letech války. Zatímco podobných neformálních výzev už bylo několik, tato je první – oficiální.

Syrské armádě se s pomocí ruských a íránských spojenců podařilo získat zpět velké oblasti okolo hlavního města a nyní vede ofenzivu na jihu. Kvůli té se sešla Rada bezpečnosti OSN, protože vyhnala z domovů asi čtvrt milionu obyvatel.

Vláda má v současnosti pod kontrolou 61 procent Sýrie. V porovnání se začátkem roku 2017, kdy to bylo jen 17 procent, je to obrovský skok.

Ze země kvůli násilí té či oné strany uteklo 5,6 milionů Syřanů. Ministerstvo zahraničí říká, že ti, kdo utekli jen v rámci Sýrie, už se většinou vrátili domů, a uprchlíci, co utekli do zahraničí, mají udělat to samé.

Mnozí Syřané se vymlouvají, že návrat je nemožný kvůli tomu, že jejich obydlí byla zničena, nebo se bojí odvodů do armády, či represí.

Ale země se znovu sama nepostaví a bez Syřanů to nepůjde. Pokud ze země nebudou přicházet zprávy o pomstách a perzekucích, je šance, že se Syřané budou moci beze strachu vrátit a především Německo si oddechne.

Komentáře

komentáře