Maďarsko vyznamenalo odvolaného francouzského velvyslance

0

Odcházející francouzský velvyslanec v Maďarsku, Éric Fournier, získal vysoké maďarské státní vyznamenání poté, co byl ze svého postu odvolán prezidentem Macronem za pochvalná slova o migrační politice Viktora Orbána.

Ministr zahraničí Péter Szijjártó mu ocenění předal při dnešní ceremonii za službu “v době, která byla asi nejintenzivnější v globální politice posledních desetiletí”.

“Staré aliance se rozpadly a nové byly ukuty a je realistické očekávat, že procesy budoucích let nebudou o nic méně hluboké,” řekl Szijjártó.

Velvyslanci vyznamenání propůjčil prezident János Áder jako uznání jeho aktivit ohledně rozvoje maďarsko-francouzských vztahů.

Během ceremonie maďarský ministr zahraničí ještě řekl, že “v novém světovém řádu je povinností každé země chránit svou vlastní bezpečnost, suverenitu a identitu” a vyjádřil lítost, že hádky v Evropě už nejsou založeny na rozumu, ale emocích, a jsou omezovány pokrytectvím a politickou korektností.

“Chceme, aby ti, jejichž názory se třeba jen trochu liší od mainstreamu, nebyli ihned ocejchováni, a aby rozdílné názory měly stejné právo na existenci.”

K odcházejícímu velvyslanci pak ministr dodal: “V současných evropských přích potřebujeme přátele, a Éric Fournier takovým přítelem pro Maďarsko je.”

Komentáře

komentáře