Itálii se ulevilo. Počet migrantů letos o 80 procent nižší, než loni. Díky vládě tvrdé ruky

0

Itálie v roce 2018 zaznamenala významný pokles příchodu nových migrantů, kdy čísla v první polovině tohoto roku jsou o 80 procent nižší, než loni tou samou dobou.

Podle dat zveřejněných dnes agenturou OSN tento rok do Itálie připlulo jen 16 919 migrantů. Loni touto dobou jich přišlo 85 197.

Stejně tak poklesl i počet utonulých ve Středozemním moři z 2258 na 1058. Opět za období prvních šesti měsíců srovnávaných roků.

K největšímu počtu utonutí došlo v roce 2016, kdy za mrtvé nebo pohřešované bylo prohlášeno 4578 migrantů. Ten rok také do Itálie přišlo nejvíce migrantů – 181 436.

Je tu jasná souvislost mezi celkovým počtem migrantů a počtem utonulých. Pokud se podaří snížit počty těch, co vyplují, sníží se i počty utonulých.

Pokles příchodů začal už minulé léto díky dohodě Itálie a libyjské pobřežní stráže, která bránila pašerákům lidí dostávat migranty na moře. Ten pravý posun ale nastal až s nástupem nové vlády, která začala plnit přání lidu, a ne Bruselu, a migrantům přirazila dveře před nosem.

Když už ne migranti ze všech koutů Afriky, tak jistě pašeráci a konečně i neziskovky slídící u libyjských břehů, koho by přivezly do Evropy, vědí, že plout do Itálie už nemá smysl.

Komentáře

komentáře