Irsko zavede kvóty v divadlech. Polovina her musí být od ženských autorek

0

Irská ministryně kultury se snaží prosadit politiku, aby polovina her v irských divadlech byla napsána ženami. Plán těchto kvót má být splněn do pěti let.

Feministická ministryně Josepha Madigan navrhla tyto agresivní kvóty v pondělí, aby zajistila “rovné zastoupení” žen. Po divadlech a festivalech požaduje garanci splnění kvót obsazení ženami napsaných her do pěti let.

Deset divadel a uměleckých festivalů už se k výzvě připojilo, včetně Dublin Theatre Festival a divadel Gate, Abbey a Druid.

Kromě zvýšení počtu děl ženských autorek mají zaměstnanci divadel podstoupit trénink “nezaujatosti” a pohlavní rovnosti má být dosaženo i ve vedeních divadel a festivalů.

“Tato politika je důležitá ve světle toho, co se v irském divadle stalo za poslední roky,” říká ministryně. “To se samozřejmě neděje jen v divadlech, ale ve všech sférách společnosti.”

“Je důležité, aby se ženský hlas dostal na pódium, napříč kulturním sektorem a napříč celou společností.”

Divadelní společnosti nazvala průkopníky v rovnosti pohlaví a vyjádřila naději, že se padesátiprocentní ženské zastoupení stane praxí.

Bude se stejně bojovat za navýšení počtu zdravotních bratrů, učitelů, sociálních pracovníků a dalších sektorů, kde ženy tvoří jasnou většinu?

Komentáře

komentáře